Zabezpieczanie zboża
  • Rolnictwo nie jest łatwym kawałkiem chleba. Praca na roli jest ciężka, a jej efekty widać po długim okresie czasu. Rolnicy mają wielu wrogów. Wrogami tymi są szkodniki, grzyby oraz warunki atmosferyczne. Wrogowie ci często atakują kiedy nasze przyszłe plony są jeszcze na polu, ale równie często przypuszczają atak wtedy, kiedy się tego najmniej spodziewamy, czyli kiedy plony już spoczywają w naszych silosach i spichlerzach.

    Aby zabezpieczyć zboże warto jest zadziałać prewencyjnie. Dla zboża największym zagrożeniem są grzyby oraz larwy owadów. Przed grzybami najlepiej jest zabezpieczyć się wcześniej. Przed zbiorami należy sprawdzić czy silos nie został w międzyczasie zalany. Jest to najgorszy scenariusz. Osuszanie po zalaniu jest wykonalne, ale musi trwać odpowiednio długo, aby przyniosło spodziewany efekt.

    Gazowanie zboża to z kolei metoda na pozbycie się szkodników. Wykonuje je się kiedy nasze zborze trafia już do spichlerza. Jaja różnych szkodników oraz ich larwy, zawsze dostaną się razem ze zbożem do środka. Mają tam doskonałe warunki do rozwoju, a przede wszystkim pod dostatkiem jedzenia. Zboże jest gazowane specjalną mieszanką, która jest zabójcza dla owadów oraz całkowicie nieszkodliwa dla ludzi.

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!